H.S. Football Home Scores & Schedules Teams Standings Historical Information Spirit Shop

Disbanded Indiana High School Football Conferences

Former City Championship Series

 

Current Conference Champs & Rosters

Big Blue River

Ended: Lasted until 1988
Added (2): Lapel (1977); Shenandoah (1977)
Final Members (7):
Eastern Hancock, Knightstown, Lapel, New Palestine, Shenandoah, Tri, Triton Central

Year Champion (Record)
1977
1978
1979 Triton Central (5-0)
1980
1981
1982
1983
1984
1985 Shenandoah (6-0)
1986 New Palestine (6-0)
1987 Triton Central (6-0)
1988 New Palestine (6-0)

Calumet

Added (10): Portage (1950); Lowell (1956); Calumet (1957); Chesterton (1957); Crown Point (1957); Highland (1962); Calumet (1963); Chesterton (1963); Crown Point (1963); Lake Central (1966)
Withdrew (5):
Crown Point (1952); Hobart (1954); Lowell (1954); Dyer Central (1965); Gary Edison (1967 - from North Division)
Ended:
1969
Final North Division Members (5): Calumet, Chesterton, East Gary, Gary Wirt, Portage
Final South Division Members (6): Crown Point, Griffith, Highland, Merrillville, Lake Central, Lowell

Year Champion (Record)
1949 Merrillville (8-0)
1950 Griffith (7-0-1)
1951 Hobart (7-0)
1952 Gary Edison (5-1) & Hobart (5-1)
1953 Hobart (5-0)
1954 Gary Edison (5-0)
1955 Portage (6-0)
1956 East Gary (5-2), Gary Edison (5-2), & Gary Wirt (5-2)
1957 Gary Wirt (7-0)
1958 Griffith (7-0)
1959 Merrillville (6-1)
1960 Griffith (6-1) & Dyer (6-1)
1961 Gary Edison (6-1)
1962 Portage (6-1)
1963 TIE: Calumet (N) 7, Griffith (S) 7
1964 TIE: Merrillville (S) 7, Portage (N) 7
1965 Chesterton (N) 13, Merrillville (S) 6
1966 Gary Wirt (N) 34, Merrillville (S) 0
1967 Gary Wirt (N) 18, Crown Point (S) 10
1968 Chesterton (N) 19, Lowell (S) 14
1969 Merrillville (S) 32, Chesterton (N) 15

Capital District

Founded: 1945
Founding Members (5): Beech Grove, Indiana School for the Deaf, Franklin Township, Pike Township, Sacred Heart
Added (3): Lawrence Central (1949); Carmel (1952); Greenfield (1953)
Ended: Lasted until 1970

Central Suburban

Founded: 1971
Founding Members (9): Beech Grove, Ben Davis, Decatur Central, Franklin Central, Greenfield Central, Lawrence Central, Pike, Indpls. Ritter, Warren Central
Withdrew (3): Brownsburg (1990); Center Grove (1990); Greenfield Central (1991)
Added (3):
Brownsburg (1986); Perry Meridian (1995); Southport (1995)
Ended: Lasted until 1997, when all members joined Conference Indiana
Final Members (7): Decatur Central, Franklin Central, Lawrence Central, Lawrence North, Perry Meridian, Pike, Southport

Year Champion (Record)
1983 Carmel (5-0)
1984 Carmel (5-0)
1985 Decatur Central (5-1) & Lawrence Central (5-1)
1986 Franklin Central (6-0)
1987 Franklin Central (6-0)
1988 Lawrence North (7-0) or Lawrence Central (7-0) ???
1989 Lawrence North (6-0)
1990 Franklin Central (6-0)
1991 Lawrence North (4-0)
1992 Franklin Central (3-1) & Lawrence Central (3-1)
1993 
1994 Decatur Central (6-0)
1995 Decatur Central (6-0)
1996 Lawrence Central (6-0)
1997 Lawrence Central (6-0)

Classic Conference

Founded: 1977
Founding members (???): Anderson Highland, Pendleton Heights, Yorktown, ???

East Central

Year Champion (Record)
1952 Knightstown Memorial
1953 Knightstown Memorial

Indiana High School Football Conference

Founding Members (10): Elwood, Evansville Central, Ft. Wayne South Side, Gary Emerson, Indpls. Tech, Mishawaka, Muncie, Richmond Morton, South Bend Central, Terre Haute Gerstmeyer
Withdrew (7): Fort Wayne South Side (1926); Terre Haute Gerstmeyer (1926); Mishawaka (1927); Gary Emerson (1928); South Bend Central (1928); Richmond (~1929); New Castle (1930)
Added (12): Linton (1926); Marion (1926); Clinton (1928); Kokomo (1929); Bicknell (~1930); Bloomington (~1930); Brazil (~1930); Logansport (~1930); New Castle (~1930); Wabash (~1930); Sullivan (1931); Vincennes Lincoln (1931)

Year Champion (Record)
1926 Gary Emerson (3-0) & Mishawaka (3-0)
1927 Linton (4-1) & Muncie (4-1-1)
1928 Clinton (4-0)
1929 Clinton
1930 Logansport (4-0)
1931 Clinton (3-0) & Marion (5-0)

Indiana Lake Shore

Founded: 1969
Founding Members (8): East Chicago Roosevelt, East Chicago Washington, Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit, Hammond Morton, Hammond Tech, Whiting
Withdrew (4): Hammond Tech (1981); East Chicago Roosevelt (1985 - consolidated into East Chicago Central); East Chicago Washington (1985 - consolidated into East Chicago Central); East Chicago Central (1986)
Added (1):
East Chicago Washington (1986 - consolidated from East Chicago Roosevelt & East Chicago Washington)
Ended:
In 1992 when all members joined Lake 10
Ending Members (5): Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit, Hammond, Morton, Hammond Noll

Year Champion (Record)
1969 East Chicago Roosevelt (6-0-1)
1970 Hammond Morton (6-1-0)
1971 Hammond Morton (7-0)
1972 Hammond Morton (7-0)
1973 Hammond Gavit (7-0)
1974 East Chicago Roosevelt (6-1) & Hammond Clark (6-1)
1975 Hammond Noll (6-0)
1976 Hammond Morton (6-1) & Hammond Noll (6-1)
1977 Hammond (7-0)
1978 Hammond (7-0)
1979 Hammond (7-0)
1980 Hammond (7-0)
1981 Hammond (7-0)
1982 Hammond Noll (6-0)
1983 Hammond Noll (6-0)
1984 Hammond (5-1) & Hammond Noll (5-1)
1985 Hammond Noll (6-0)
1986 Hammond Noll (4-1)
1987 Hammond Morton (4-0)
1988 Hammond (4-0)
1989 Hammond Noll (4-0)
1990 Hammond Gavit (3-1) & Hammond Noll (3-1)
1991 Hammond Clark (4-0)
1992 Hammond Gavit (4-0)

Lake Athletic

Founded: In 1993 when all five schools of Indiana Lake Shore Conference combined with one independent and four members from the Lake Suburban Conference
Founding Members (10): Calumet, Griffith, Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit, Hammond Morton, Hammond Noll, Highland, Munster, Whiting
Added (6): Andrean (1998); Lake Station (1998); Lowell (1998); Hobart (2003); Kankakee Valley (2003); Wheeler (2003)
Renamed: Lake Athletic as of 1998; before it was called Lake 10
Black Divison (1993 - 1997) Members (5): Hammond, Hammond Morton, Hammond Noll, Highland, Munster
Blue Division (1993 - 1997) Members (5): Calumet, Griffith, Hammond Clark, Hammond Gavit, Whiting
Black Division (1998 - 2002) (6): Andrean, Griffith, Hammond, Highland, Lowell, Munster
Blue Division (1998 - 2002) (7): Calumet, Hammond Clark, Hammond Gavit, Hammond Morton, Hammond Noll, Lake Station, Whiting
Black Division (2003 - 2006) Members (8): Andrean, Griffith, Hammond, Hammond Morton, Highland, Hobart, Lowell, Munster
Blue Division (2003 - 2006) Members (8): Calumet, Hammond Clark, Hammond Gavit, Hammond Noll, Kankakee Valley, Lake Station, Wheeler, Whiting
Ended: After 2006 season when members left to form the Great Lakes Athletic, Greater South Shore and Northwest Crossroads Conferences.
Ending Members (16): Andrean, Calumet, Griffith, Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit, Hammond Morton, Hammond Noll, Highland, Hobart, Kankakee Valley, Lake Station, Lowell, Munster, Wheeler, Whiting

Year Champion (Record)
1993 BLACK: Munster (4-0)
         BLUE: Hammond Clark (4-0)
1994 BLACK: Hammond (4-0)
         BLUE: Griffith (4-0)
1995 BLACK: Munster (4-0)
         BLUE: Griffith (4-0)
1996 BLACK: Munster (4-0)
         BLUE: Griffith (4-0)
1997 BLACK: Hammond (3-1), Highland (3-1), & Munster (3-1)
         BLUE: Griffith (4-0)
1998 BLACK: Andrean (4-1) & Highland (4-1)
         BLUE: Hammond Noll (6-0)
1999 BLACK: Highland (4-1) & Lowell (4-1)
         BLUE: Calumet (6-0)
2000 BLACK: Griffith (4-1)
         BLUE: Hammond Gavit (5-1) & Hammond Morton (5-1)
2001 BLACK: Andrean (5-0)
         BLUE: Hammond Morton (5-0)
2002 BLACK: Andrean (5-0)
         BLUE: Hammond Morton (6-0)
2003 BLACK: Andrean (7-0)
         BLUE: Wheeler (7-0)
2004 BLACK: Hobart (7-0)
         BLUE: Whiting (7-0)
2005 BLACK: Griffith (7-0)
         BLUE: Whiting (7-0)
2006 BLACK: Hobart (7-0)
         BLUE: Kankakee Valley (7-0)

Lake Suburban

Withdrew (1): Merrillville (1974)
Ended:
In 1992 when four members joined Lake 10
Ending Members (7): Calumet, Crown Point, Griffith, Highland, Lake Central, Lowell, Munster

Year Champion (Record)
1970 Munster (6-0-1)
1971 Munster (7-0)
1972 Munster (6-1)
1973 Merrillville (7-0)
1974 Merrillville (7-0)
1975 Crown Point (5-1) & Munster (5-1)
1976 Munster (6-0)
1977 Munster (6-0)
1978 Highland (6-0)
1979 Munster (6-0)
1980 Munster (6-0)
1981 Griffith (6-0)
1982 Highland (6-0)
1983 Highland (5-1), Lake Central (5-1), & Munster (5-1)
1984 Crown Point (6-0)
1985 Crown Point (6-0)
1986 Lake Central (6-0)
1987 Crown Point (6-0)
1988 Griffith (5-1) & Lake Central (5-1)
1989 Griffith (6-0)
1990 Lake Central (6-0)
1991 Crown Point (6-0)
1992 Griffith (6-0)

Little Seven

Members in 1928 (6): Crown Point, East Chicago Roosevelt, Gary Wallace, Hammond Tech, Hobart, Lowell; Chesterton member but did not play football
Withdrew (2): East Chicago Roosevelt; Morocco (1930)
Added (1):
Morocco (1929)
Ended: 1932

Year Champion (Record)
1928 East Chicago Roosevelt (4-0)
1929 Hobart (5-0)
1930 Hammond Tech (4-0)
1931 Hammond Tech (3-0)
1932 Hammond Tech (4-0)

Mississinewa Valley

Year Champion (Record)
1955 Royerton
1956 Royerton
1957 Royerton

Northeastern (Northeastern Indiana Athletic Conference)

Founded: 1930 (or 1927?)
Founding Members (11):
Auburn, Bluffton, Columbia City, Decatur, Fort Wayne Central, Fort Wayne North Side, Fort Wayne South Side, Garrett, Hartford City, Kendallville, Portland
Withdrew (11): Portland (1932); Fort Wayne Central (1940); Fort Wayne North Side (1940); Fort Wayne South Side (1940); Hartford City (1945); Auburn (1952); Warsaw (1952); Fort Wayne Elmhurst (1964); Berne (1965); Fort Wayne Concordia (1974); Garrett (1981)
Added (9): New Haven (1945); Warsaw (1945); Fort Wayne Concordia (1954); Angola (1958); Auburn (1959); Fort Wayne Elmhurst (1959); Berne (1965); South Adams (1966); Homestead (1975)
Renamed (3): Auburn consolidated into DeKalb (1966); Decatur consolidated into Bellmont (1966); Kendallville consolidated into East Noble (1966)
North-South Division (1973 - 1975) Members (5): Angola, Bluffton, East Noble, Garrett, South Adams
East-West Division (1973 - 1975) Members (5): Bellmont, Columbia City, DeKalb, Homestead (joined in 1975), Fort Wayne Concordia (left after 1974), New Haven
Ended: 1988
Final Members (9): Angola, Bellmont, Bluffton, Columbia City, DeKalb, East Noble, Homestead, New Haven, South Adams

Year Champion (Record)
1927 Fort Wayne South (3-0)
1928 Auburn (4-1) & Fort Wayne Central (4-1)
1929 Auburn (3-0-2) & Fort Wayne Central (5-0)
1930 Fort Wayne Central (4-0)
1931 Fort Wayne Central (5-0)
1932 Fort Wayne South (5-0)
1933 Fort Wayne South (3-0)
1934 Decatur (3-0-2)
1935 Decatur (5-0) & Fort Wayne Central (4-0-1)
1936 Fort Wayne South (3-0)
1937 Fort Wayne North (4-0)
1938 Bluffton (4-0) & Fort Wayne North (4-0)
1939 Fort Wayne Central (5-0)
1940 Auburn (3-0)
1941 Auburn (4-0)
1942 Garrett (3-0)
1943 Garrett (3-0-1)
1944 Auburn (4-0)
1945 Columbia City (5-0)
1946 Auburn (6-0)
1947 Auburn (6-0)
1948 Auburn (5-1) & Warsaw (5-1)
1949 Auburn (5-1), Columbia City (5-1), & Warsaw (5-1)
1950 Auburn (5-1) & Warsaw (5-1)
1951 Auburn (5-0-1) & Warsaw (5-0-1)
1952 Warsaw (6-0)
1953 New Haven (4-0)
1954 New Haven (4-0)
1955 Bluffton (5-0) & FW Concordia (5-0)
1956 Fort Wayne Concordia (4-0-1) & Garrett (4-0-1)
1957 Kendallville (5-1)
1958 Garrett (5-0)
1959 Garrett (5-0)
1960 New Haven (6-0-1)
1961 New Haven (8-0)
1962 Fort Wayne Concordia (5-0-1)
1963 New Haven (7-0)
1964 New Haven (5-0)
1965 Garrett (7-0)
1966 Columbia City (6-0)
1967 Bluffton (5-2)
1968 DeKalb (6-1-1)
1969 Garrett (7-0)
1970 Garrett (8-0)
1971 Bellmont (6-2)
1972 Garrett (5-2)
In 1973, began two division format matching like-Division finishers against each other (1 v 1, 2 v 2, etc.)
1973 Fort Wayne Concordia (EW) 16, South Adams (NS) 14; DeKalb (EW)
1974 Garrett (4-0, NS), DeKalb (4-0, EW)*
    * Championship game cancelled due to Garrett's participation in IHSAA Tournament, declared Co-Champions
1975 Bluffton (NS) 14, Bellmont (EW) 12
After 1975, end of two division format
1976 East Noble (6-1)
1977 Columbia City (6-0)
1978 Homestead (5-1)
1979 Bellmont (8-1) & Columbia City (8-1)
1980 New Haven (9-0)
    * - Bluffton and South Adams were members of conference from 1981 to 1984, but did not participate in football
1981 New Haven (6-0)
1982 Angola (5-1) & New Haven (5-1)
1983 Homestead (5-1) & New Haven (5-1)
1984 DeKalb (5-1)
1985 Homestead (5-1) & New Haven (5-1)
1986 Homestead (5-1)
1987 New Haven (6-0)
1988 DeKalb (5-0)

Northern Indiana Valley

Founded: 1967
Founding Members (6):
Mishawaka Marian, Penn, South Bend Clay, South Bend Jackson, South  Bend LaSalle, South Bend St. Joseph's
Ended:
1973
Final Members (6): Mishawaka Marian, Penn, South Bend Clay, South Bend Jackson, South  Bend LaSalle, South Bend St. Joseph's

Year Champion (Record)
1967 Mishawaka Marian (5-0)
1968 South Bend St. Joseph's (4-1)
1969 Mishawaka Marian (5-0)
1970 Mishawaka Marian (5-0)
1971 Mishawaka Marian (5-0)
1972 South Bend St. Joseph's (5-0)
1973 South Bend St. Joseph's (5-0)

Northern Indiana Wabash Valley

Year Champion (Record)
1926 Wabash

Northern State (Old)

Withdrew (1): Bremen (1961)
Ended:
1962
Final Members (5): Jimtown, Knox, New Carlisle, North Judson, Washington-Clay

Year Champion (Record)
1954 Rensselaer (4-0)
1955 Morocco (4-0)
1956 Rensselaer (5-0)
1957 Rensselaer (3-0)
1958 Bremen (5-0)
1959 Bremen (5-0)
1960 New Carlisle (5-0)
1961 New Carlisle (5-0)
1962 New Carlisle (4-0)

Northwest Hoosier

Withdrew (4): Twin Lakes (1973); West Central (1979); Winamac (1980); Knox (1981)
Added (7):
Kankakee Valley (1972); Winamac (1972); East Gary Edison (1975); North Newton (1975); West Central (1975); River Forest (1985); Lowell (1993)
Renamed (2): East Gary Edison renamed Lake Station Edison (1977); Lake Station Edison renamed Lake Station (1980)
Ended: In 1997, when four members became independent, two joined the Lake Athletic Conference, and one joined the Hoosier Conference
Final Members (7): Kankakee Valley, Lake Station, Lowell, North Judson, North Newton, Rensselaer Central, River Forest

Year Champion (Record)
1968 Rensselaer (3-0)
1969 Rensselaer (3-0)
1970 North Judson (3-0)
1971 North Judson (2-1), Rensselaer (2-1), & Twin Lakes (2-1)
1972 Twin Lakes (4-1) & Winamac (4-1)
1973 Winamac (5-0)
1974 North Judson (4-0)
1975 Knox (5-1) & North Newton (5-1)
1976 Knox (6-1) & North Newton (6-1)
1977 Rensselaer (7-0)
1978 North Newton (7-0)
1979 North Judson (7-0)
1980 North Judson (6-0)
1981 North Judson (4-1) & North Newton (4-1)
1982 North Judson (3-1) & Rensselaer (3-1)
1983 North Judson (4-0)
1984 North Judson (4-0)
1985 North Judson (5-0)
1986 North Judson (5-0)
1987 North Newton (4-1)
1988 North Judson (4-1) & River Forest (4-1)
1989 North Judson (5-0)
1990 Lake Station (4-1) & River Forest (4-1)
1991 North Judson (5-0)
1992 Rensselaer (5-0)
1993 Lowell (6-0)
1994 Lowell (6-0)
1995 Lowell (5-1), North Judson (5-1), & Kankakee Valley (5-1)
1996 Lowell (5-1) & North Judson (5-1)
1997 Lowell (6-0)

Rangeline

Withdrew (7): Clinton Central (1988); Clinton Prairie (1988); Tri-Central (1988); Hamilton Southeastern (1994); New Palestine (1994); Triton Central (1994); Yorktown (1998)
Added (6): Sheridan (1979); New Palestine (1989); Triton Central (1989); Indpls. Scecina (1995); Tipton (1997); Yorktown (1997)
Ended: In 1999, when one member joined Mid-Indiana Athletic, three became independent, and two joined Hoosier Crossroads
Final Members (6):
Hamilton Heights, Indpls. Scecina, Sheridan, Tipton, Westfield, Zionsville

Year Champion (Record)
1979
1980 Sheridan (7-0)
1981
1982
1983 Sheridan (7-0)
1984 Sheridan (7-0)
1985 Zionsville (7-0)
1986 Zionsville (7-0)
1987 Zionsville (7-0)
1988 Sheridan (7-0)
1989 Sheridan (4-0)
1990 Hamilton Heights (4-0)
1991 Hamilton Southeastern (5-1), New Palestine (5-1) & Sheridan (5-1)
1992 New Palestine (5-1) & Westfield (5-1)
1993 
1994 Sheridan (4-0)
1995 Zionsville (3-1)
1996 Zionsville (4-0)
1997 Zionsville (5-0)
1998 Sheridan (6-0)
1999 Sheridan (4-1) & Zionsville (4-1)

South Central

Founded: 1936
Founding Members (7): Columbus, Connersville, Franklin, Greensburg, Martinsville, Rushville, Shelbyville
Withdrew (4): Jeffersonville (1980); Connersville (1990); Rushville (1994); Shelbyville (1996); Seymour (1996)
Added (2): Jeffersonville (1957); Center Grove (1991)
Ended: Lasted until 1997, when all but one member joined Conference Indiana
Final Members (5): Bloomington North, Bloomington South, Center Grove, Columbus North, Martinsville

Year Champion (Record)
1936 Columbus & Connersville
1937 Connersville
1938 Connersville
1939 Indpls. Washington
1940 Indpls. Washington
1941 Seymour
1942 Columbus
1943 Seymour
1944 Rushville
1945 Columbus
1946 Franklin
1947 Franklin
1948 Columbus
1949 Connersville
1950 Seymour
1951 Southport
1952 Columbus
1953 Seymour
1954 Southport
1955 Seymour
1956 Connersville
1957 Seymour
1958 Southport
1959 Columbus
1960 Southport
1961 Columbus
1962 Southport
1963 Columbus
1964 
1965 Columbus & Seymour
1966 Bloomington
1967 Jeffersonville (5-0-1)
1968 Bloomington
1969 Bloomington & Franklin
1970 Bloomington
1971 Bloomington
1972 Bloomington South
1973 Bloomington South
1974 Martinsville
1975 Columbus North, Martinsville, & Jeffersonville (5-1)
1976 Jeffersonville (6-0)
1977 Martinsville
1978 Martinsville & Seymour
1979 Martinsville
1980 Martinsville
1981 Martinsville
1982 Martinsville
1983 Martinsville
1984 Shelbyville (5-0)
1985 Bloomington South (5-0)
1986 Martinsville (5-0)
1987 Bloomington South (5-0)
1988 Columbus North (4-1), Rushville (4-1) & Seymour (4-1)
1989 Martinsville (5-0)
1990 Bloomington South (4-1), Martinsville (4-1) & Seymour (4-1)
1991 Martinsville (5-0)
1992 Bloomington South (5-0)
1993 
1994 Center Grove (4-0)
1995 Center Grove (6-0)
1996 Bloomington South (5-0)
1997 Bloomington South (4-0)

Southeastern

Year Champion (Record)
1949 Lawrenceburg
1950 North Vernon
1951 North Vernon
1952 North Vernon
1953 North Vernon
~~~~
1957 Lawrenceburg

Tri-City

Founded: 1968 when all members of the Northwestern Conference's Western Division left to form new league
Founding Members (8): East Chicago Roosevelt, East Chicago Washington, Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit, Hammond Morton, Hammond Tech, Whiting
Ended: 1968 when all members formed Indiana Lake Shore Conference
Final Members (8): East Chicago Roosevelt, East Chicago Washington, Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit, Hammond Morton, Hammond Tech, Whiting

Year Champion (Record)
1968 East Chicago Roosevelt (5-2)

Tri County

Year Champion (Record)
1960 Eastern (Greentown)
1961 Eastern (Greentown)
1962 Eastern (Greentown)
1963 Eastern (Greentown)
1964 Eastern (Greentown)

Tri-County

Year Champion (Record)
1979 North Daviess
1980 North Daviess

Wabash Valley

Year Champion (Record)
1915 Georgetown
1916 Oakland (Ill.)
1917 Jasonville
1918 TH Garfield
1919 Robinson (Ill.)
1920 Robinson (Ill.)
1921 Robinson (Ill.)
1922 Oakland
1923 Robinson (Ill.)
1924 Bicknell (10-1)
1925 Linton & TH Gerstmeyer
1926 Casey (Ill.)
1927 Casey (Ill.)
1928 Clinton (& Lawrenceville (Ill.)???)
1929 Lawrenceville (Ill.)
1930 Bloomfield (or Martinsville (Ill.) ???)
1931 Casey (Ill.) (or Clinton & Lawrenceville (Ill.) ???)
1932 Charleston
1933 Linton
1934 Bicknell
1935 TH Garfield (or Bicknell ???)
1936 Oblong (Ill.)
1937 Sullivan
1938 Sullivan
1939 Sullivan
1940 Sullivan
1941 Sullivan
1942 Linton
1943 Robinson (Ill.)
~~~~
1946 Robinson (Ill.)
1947 Robinson (Ill.)
1948 Terre Haute Wiley
~~~~
1953 Sullivan
1954 Terre Haute Garfield
~~~~
1957 Terre Haute Garfield
~~~~
1961 Terre Haute Wiley
1962 
1963 
1964 

Six-man division
Year Champion (Record)

1943 Rockville

Western Indiana (Old)

Founded: 1946
Added (1): Dugger (1950)

Year Champion (Record)
1946 Terre Haute Garfield
1947 Terre Haute Wiley
1948 Terre Haute Wiley
1949 Brazil
1950 Brazil
1951 Linton
1952 Clinton
1953 Sullivan & Terre Haute Wiley
1954 Terre Haute Garfield
1955 Sullivan & Terre Haute Wiley
1956 
1957 Terre Haute Garfield
1958 
1959 
1960 Terre Haute Wiley
1961 Terre Haute Wiley
1962 
1963 
1964 
1965 Clinton, ??? & ???
1966 
1967 
1968 
1969 
1970 
1971 
1972 
1973 
1974 Clinton
1975 
1976 

White River (Old)

Ended: 1976
Final members (8): Anderson Highland, Frankton, Lapel, Mt. Vernon (Fortville), Pendleton Heights, Shenandoah, Wes-Del, Yorktown

White River

Founded: 1989
Founding members (8):
Delta, Frankton, Lapel, Mt. Vernon (Fortville), Pendleton Heights, Shenandoah, Wes-Del, Yorktown
Withdrew (6): Mount Vernon (Fortville) (1994); Delta (1996); Pendleton Heights (1996); Yorktown (1996); Frankton (1997); Wes-Del (2007)
Added (2): Knightstown (1995); Eastern Hancock (1997)
Ended: 2008
Final Members (4): Eastern Hancock, Knightstown, Shenandoah

Year Champion (Record)
1989 Lower Division: Pendleton Heights (3-0)
         Upper Division: Frankton (3-0)
1990 Lower Division: Delta (2-1), Pendleton Heights (2-1) & Yorktown (2-1)
         Upper Division: Frankton (3-0)
1991 Lower Division: Mt. Vernon (Fortville) (3-0)
         Upper Division: Frankton (3-0)
1992 Lower Division: Frankton (3-0)
         Upper Division: Pendleton Heights (3-0)
1993 
1994 Yorktown (4-0)
1995 Yorktown (5-0)
1996 Delta (4-0)
1997 Knightstown (5-0)
1998 Eastern Hancock (3-1), Knightstown (3-1), & Shenandoah (3-1)
1999 Knightstown (4-0)
2000 Eastern Hancock (4-0)
2001 Shenandoah (4-0)
2002 Shenandoah (4-0)
2003 Knightstown (3-1) & Shenandoah (3-1)
2004 Shenandoah (4-0)
2005 Knightstown (4-0)
2006 Eastern Hancock (3-1), Lapel (3-1) & Shenandoah (3-1)
2007 Shenandoah (3-1)*
     * - Lapel finished 4-0, but had to forfeit two league games due to an ineligible player
2008 Shenandoah (4-0)

Fort Wayne

Members in 1934 (4): Catholic, Central, North Side, South Side
Withdrew (1): Concordia (1954)
Added (7): Concordia (1952); Luers (1960); Concordia (1961); Elmhurst (1961); Dwenger (1965); Snider (1965); Wayne (1971)
Ended:
1972, when Harding joined and group renamed Summit Athletic Conference

Year Champion (Record)
1934 South Side (2-1)
1935 Central (2-0-1) & North Side (2-0-1)
1936 South Side (3-0)
1937 North Side (3-0)
1938 North Side (3-0)
1939 Central (3-0)
1940 North Side (3-0)
1941 Central (3-0)
1942 Central (3-0)
1943 North Side (4-2) & South Side (4-2)
1944 South Side (5-1)
1945 Central (5-1)
1946 North Side (3-1)
1947 South Side (3-0)
1948 South Side (2-0-1)
1949 Central (3-0)
1950 Catholic (3-0)
1951 North Side (3-0)
1952 Catholic (2-0-2)
1953 North Side (3-0)
1954 Catholic (4-0)
1955 North Side (3-0)
1956 North Side (3-0)
1957 Catholic (2-1), Central (2-1), & North Side (2-1)
1958 North Side (3-0)
1959 Central (2-0)
1960 Catholic (3-0)
1961 Luers (2-1)
1962 Catholic (5-0)
1963 North Side (3-0)
1964 North Side (2-0-1)
1965 South Side (7-0)
1966 Snider (5-0)
1967 Concordia (5-1) & Dwenger (5-1)
1968 Dwenger (6-0)
1969 Luers (7-0)
1970 Central (6-0-1)
1971 Luers 29, Dwenger 14
1972 Luers 20, Dwenger 12

Gary

Began: In 1968 when Gary schools left Northwestern Conference
Members (8): Andrean, Emerson, Froebel, Mann, Roosevelt, Tolleston, Wallace, West
Ended:
In 1968 when Gary schools began competing in Northwestern Conference

Year Champion (Record)
1968 Gary Andrean (5-0)

Contact Us | About Us | Privacy
Copyright © 1996 to 2013 Almanac Sports, LLC
AlmanacSports.com