H.S. Football Home Scores & Schedules Teams Standings Spirit Shop

1985 Indiana High School Football Season

Beginning in 1985, the IHSAA modified the format of the football season. The regular season was reduced from ten to eight games, but the postseason was increased two additional weeks in order to allow every school in the state to play in the postseason.

Contents

IHSAA State Champions


Class Champion Winning Coach
Class 5A Warren Central (14-0) Jerry Stauffer
Class 4A Brownsburg (14-0) Mike Godan
Class 3A Roncalli (Indpls.) (13-1) Bill Kuntz
Class 2A Ft. Wayne Luers (11-3) Steve Keefer
Class 1A Eastern Hancock (13-1) Bob Copeland

Polls & Rankings


Class AP Media UPI Coaches
Class 5A Warren Central (8-0) Warren Central (8-0)
Class 4A Hobart (8-0) Hobart (8-0)
Class 3A Roncalli (Indpls.) (7-1) Roncalli (Indpls.) (7-1)
Class 2A Lawrenceburg (8-0) Lawrenceburg (8-0)
Class 1A North Judson (8-0) North Judson (8-0)

Sectional Champions


Sectional Championship
Class 5A Sectional 1 Merrillville 14, Crown Point 7
Class 5A Sectional 2 Valparaiso 34, LaPorte 0
Class 5A Sectional 3 Ft. Wayne Snider 21, Elkhart Memorial 6
Class 5A Sectional 4 Kokomo 34, Jay County 7
Class 5A Sectional 5 Carmel 40, North Central (Indpls.) 20
Class 5A Sectional 6 Warren Central 37, Richmond 0
Class 5A Sectional 7 Southport 7, Perry Meridian 0
Class 5A Sectional 8 Bloomington South 17, Bloomington North 7
Class 4A Sectional 9 Munster 23, Hammond Noll 7
Class 4A Sectional 10 Hobart 20, South Bend Adams 7
Class 4A Sectional 11 Ft. Wayne Dwenger 42, Concord 7
Class 4A Sectional 12 Harding (Ft. Wayne) 29, Logansport 22
Class 4A Sectional 13 Brownsburg 33, Decatur Central 7
Class 4A Sectional 14 Indpls. Chatard 27, Muncie Central 0
Class 4A Sectional 15 East Central 15, Franklin Central 12
Class 4A Sectional 16 Ev. Reitz 21, Jasper 2
Class 3A Sectional 17 Kankakee Valley 20, Hammond Clark 19
Class 3A Sectional 18 Wawasee 7, Plymouth 0
Class 3A Sectional 19 Hamilton Southeastern 7, Tipton 6
Class 3A Sectional 20 Mississinewa 32, Elwood 31
Class 3A Sectional 21 West Vigo 24, Crawfordsville 23
Class 3A Sectional 22 Roncalli (Indpls.) 41, Mt. Vernon (Fortville) 12
Class 3A Sectional 23 Ev. Memorial 48, Gibson Southern 0
Class 3A Sectional 24 Providence 14, Greensburg 7
Class 2A Sectional 25 Rochester 3, Rensselaer 0
Class 2A Sectional 26 Ft. Wayne Luers 22, Woodlan 7
Class 2A Sectional 27 North Miami 22, Tippecanoe Valley 10
Class 2A Sectional 28 Hagerstown 28, Shenandoah 12
Class 2A Sectional 29 Tri-West 51, Cascade 6
Class 2A Sectional 30 Indpls. Ritter 9, Speedway 7
Class 2A Sectional 31 Lawrenceburg 48, Indian Creek 26
Class 2A Sectional 32 Tell City 22, Ev. Mater Dei 12
Class 1A Sectional 33 North Judson 63, South Central 8
Class 1A Sectional 34 Jimtown 34, Fairfield 7
Class 1A Sectional 35 Winamac 35, South Newton 12
Class 1A Sectional 36 Adams Central 13, Northfield 12
Class 1A Sectional 37 South Putnam 26, Attica 15
Class 1A Sectional 38 Sheridan 16, Lafayette Central Catholic 6
Class 1A Sectional 39 Eastern Hancock 34, Park Tudor 7
Class 1A Sectional 40 Clarksville 14, Springs Valley 13

Conference Champions


Conference Champion
Allen County Woodlan (7-0)
Big Eight Jasper (6-1)
Big Blue River Shenandoah (6-0)
Central Indiana Tipton
Central Suburban Decatur Central (5-1) & Lawrence Central (5-1)
Duneland Hobart (6-0)
Eastern Indiana
Hoosier
Hoosier Heartland
Hoosier Hills New Albany
Indiana Lake Shore Hammond Noll (6-0)
I.P.S.
Lake Suburban Crown Point (6-0)
Mid-Indiana Athletic
Mid-Indiana Football Park Tudor (6-0)
Mid-Southern Salem
Mid-State Mooresville (4-1)
Midwest North White (7-1)
North Central Marion
Northeast Corner Prairie Heights (5-1) & West Noble (5-1)
Northeastern Indiana Homestead (5-1) & New Haven (5-1)
Northern Indiana SB Adams (6-1)
Northern Lakes NorthWood (6-1)
Northern State Jimtown (6-0)
Northwest Hoosier North Judson (5-0)
Northwestern Gary Wallace (4-0)
Olympic Carmel (5-0)
Patoka Lake Springs Valley
Pocket Southridge (6-0)
Rangeline Zionsville (7-0)
Sagamore Crawfordsville (4-1) & Lebanon (4-1)
South Central Bloomington South (5-0)
Southern Indiana Ev. Memorial (7-0)
Summit Fort Wayne Snider (8-0)
Three Rivers North Miami (6-1) & Tippecanoe Valley (6-1)
Tri-Eastern
Wabash River
West Central

City Champions


City Champion
Evansville Memorial (6-0)

Back to Year-by-Year Summary

Yearly
Summary
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
1895
Contact Us | About Us | Privacy
Copyright © 1996 to 2017 Almanac Sports, LLC
AlmanacSports.com