H.S. Football Home Scores & Schedules Teams Standings Spirit Shop

1995 Indiana High School Football Season

Contents

IHSAA State Champions


Class Champion Winning Coach
Class 5A Penn (14-0) Chris Geesman
Class 4A Ft. Wayne Wayne (12-2) Mark Newlin
Class 3A South Bend St. Joseph's (14-0) Frank Amato
Class 2A North Montgomery (13-1) Charley German
Class 1A Carroll (Flora) (13-1) John Hendryx

Polls & Rankings


Class AP Media IFCA Coaches
Class 5A Ben Davis (8-0) Ben Davis (8-0)
Class 4A DeKalb (8-0) DeKalb (8-0)
Class 3A Roncalli (Indpls.) (8-0) Roncalli (Indpls.) (8-0)
Class 2A Bremen (7-1) Bremen (7-1)
Class 1A Adams Central (7-0) Adams Central (7-0)

Sectional Champions


Sectional Championship
Class 5A Sectional 1 Portage 20, Crown Point 17, OT
Class 5A Sectional 2 Penn 13, Michigan City 7
Class 5A Sectional 3 Ft. Wayne Snider 23, Ft. Wayne Northrop 0
Class 5A Sectional 4 Carmel 23, Harrison (West Lafayette) 16
Class 5A Sectional 5 Ben Davis 49, Indpls. Northwest 6
Class 5A Sectional 6 Lawrence Central 21, Muncie Central 0
Class 5A Sectional 7 Martinsville 21, Bloomington South 12
Class 5A Sectional 8 Ev. North 28, Ev. Harrison 7
Class 4A Sectional 9 Griffith 19, Munster 7
Class 4A Sectional 10 Hobart 31, South Bend Clay 12
Class 4A Sectional 11 DeKalb 13, Concord 0
Class 4A Sectional 12 Ft. Wayne Wayne 42, Delta 0
Class 4A Sectional 13 Avon 14, Indpls. Cathedral 7
Class 4A Sectional 14 Hamilton Southeastern 27, Pendleton Heights 13
Class 4A Sectional 15 Franklin County 54, Rushville 6
Class 4A Sectional 16 Ev. Bosse 18, Vincennes Lincoln 13
Class 3A Sectional 17 Twin Lakes 14, Hammond Noll 12
Class 3A Sectional 18 South Bend St. Joseph's 31, NorthWood 7
Class 3A Sectional 19 Harding (Ft. Wayne) 23, Whitko 15
Class 3A Sectional 20 Hamilton Heights 22, Yorktown 19
Class 3A Sectional 21 Zionsville 17, Danville 8
Class 3A Sectional 22 Roncalli (Indpls.) 35, New Palestine 21
Class 3A Sectional 23 Brown County 20, Tell City 19
Class 3A Sectional 24 Jasper 21, Heritage Hills 17
Class 2A Sectional 25 Bremen 42, Rochester 0
Class 2A Sectional 26 Jimtown 13, Central Noble 3
Class 2A Sectional 27 Leo 13, Ft. Wayne Luers 0
Class 2A Sectional 28 Southwood 16, Lewis Cass 8
Class 2A Sectional 29 Indpls. Chatard 35, Indpls. Scecina 21
Class 2A Sectional 30 North Montgomery 40, Monrovia 0
Class 2A Sectional 31 Brownstown Central 33, Lawrenceburg 21
Class 2A Sectional 32 North Posey 38, Southridge 28
Class 1A Sectional 33 Tri-County 43, Whiting 34
Class 1A Sectional 34 Adams Central 21, Southern Wells 17
Class 1A Sectional 35 Carroll (Flora) 28, Frontier 13
Class 1A Sectional 36 Seeger 20, Turkey Run 14
Class 1A Sectional 37 Tri-West Hendricks 29, South Putnam 0
Class 1A Sectional 38 Lapel 18, Shenandoah 13
Class 1A Sectional 39 Milan 33, Knightstown 28
Class 1A Sectional 40 Tecumseh 54, Springs Valley 0

Conference Champions


Conference Champion
Allen County Adams Central (6-0)
Big Eight Jasper (6-0)
Central Indiana Madison-Grant (6-1), Peru (6-1) & Tipton (6-1)
Central Suburban Decatur Central (6-0)
Duneland Portage (7-0)
Eastern Indiana Franklin County (5-0)
Hoosier Harrison (West Lafayette) (4-0)
Hoosier Heartland Lafayette Central Catholic (5-0)
Hoosier Heritage Hamilton Southeastern (3-0)
Hoosier Hills Bedford North Lawrence (5-0)
I.P.S. Roncalli (5-0)
Lake 10 Black Division Munster (4-0)
Lake 10 Blue Division Griffith (4-0)
Mid-Indiana Athletic Eastbrook (6-0)
Mid-Indiana Football Milan (6-0)
Mid-Southern Brownstown Central (5-0)
Mid-State Avon (5-0)
Midwest North White (6-1) & Winamac (6-1)
North Central Logansport (6-1)
NECC Big Five Lakeland (4-0)
NECC Little Five Churubusco (3-1) & Eastside (3-1)
Northeast Hoosier DeKalb (7-0)
Northern Indiana Mishawaka (6-0) & Penn (6-0)
Northern Lakes Northwood (6-0)
Northern State Bremen (7-0)
Northwest Hoosier Kankakee Valley (5-1), Lowell (5-1) & North Judson (5-1)
Northwestern Gary Wallace (4-0)
Olympic Carmel (5-0)
Patoka Lake Springs Valley (3-1) & West Washington (3-1)
Pocket Heritage Hills (7-0)
Rangeline Zionsville (3-1)
Sagamore Frankfort (4-1) & North Montgomery (4-1)
South Central Center Grove (6-0)
Southern Indiana Evansville North (7-0)
Summit Fort Wayne Snider (8-0)
Three Rivers North Miami (6-1) & Southwood (6-1)
Tri-Eastern Centerville (7-0)
Wabash River Seeger (6-1) & Turkey Run (6-1)
West Central Danville (6-0) & Greencastle (7-0)
White River Eastern Hancock (4-1) & Shenandoah (4-1)

City Champions


City Champion
Evansville North (6-0)

Back to Year-by-Year Summary

Yearly
Summary
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
1895
Contact Us | About Us | Privacy
Copyright © 1996 to 2016 Almanac Sports, LLC
AlmanacSports.com