H.S. Football Home Scores & Schedules Teams Standings Spirit Shop

1997 Indiana High School Football Season

Beginning in 1997, the IHSAA allowed schools to schedule ninth regular season game in the place of their jamboree.

Contents

IHSAA State Champions


Class Champion Winning Coach
Class 5A Penn (14-1) Chris Geesman
Class 4A Griffith (14-1) Russ Radtke
Class 3A Indpls. Chatard (14-1) Craig Barr
Class 2A Jimtown (15-0) Bill Sharpe
Class 1A Pioneer (15-0) Mike Johnson

Polls & Rankings


Class AP Media IFCA Coaches
Class 5A Bloomington South (9-0) Bloomington South (9-0)
Class 4A Hobart (9-0) Hobart (9-0)
Class 3A Zionsville (9-0) Zionsville (9-0)
Class 2A Jimtown (9-0) Jimtown (9-0)
Class 1A Tri-West (9-0) Tri-West (9-0)

Sectional Champions


Sectional Championship
Class 5A Sectional 1 Valparaiso 31, Portage 22
Class 5A Sectional 2 Penn 24, South Bend Riley 13
Class 5A Sectional 3 Ft. Wayne Snider 52, Ft. Wayne South Side 16
Class 5A Sectional 4 Noblesville 7, North Central (Indpls.) 6
Class 5A Sectional 5 Lawrence Central 34, Franklin Central 20
Class 5A Sectional 6 Ben Davis 34, Perry Meridian 6
Class 5A Sectional 7 Bloomington South 46, Martinsville 6
Class 5A Sectional 8 Ev. Harrison 42, Ev. Central 7
Class 4A Sectional 9 Griffith 49, Hammond 7
Class 4A Sectional 10 Hobart 63, Gary Wirt 18
Class 4A Sectional 11 Elkhart Memorial 35, South Bend LaSalle 0
Class 4A Sectional 12 Ft. Wayne Dwenger 17, Ft. Wayne Wayne 14
Class 4A Sectional 13 Hamilton Southeastern 36, Pendleton Heights 25
Class 4A Sectional 14 Seymour 24, East Central 22
Class 4A Sectional 15 Avon 27, Roncalli (Indpls.) 13
Class 4A Sectional 16 Vincennes Lincoln 18, Jasper 14
Class 3A Sectional 17 Andrean 21, South Bend St Joseph’s 13
Class 3A Sectional 18 Lebanon 14, Twin Lakes 13
Class 3A Sectional 19 NorthWood 28, Northridge 0
Class 3A Sectional 20 Harding (Ft. Wayne) 62, Norwell 34
Class 3A Sectional 21 Mt. Vernon (Fortville) 31, Delta 6
Class 3A Sectional 22 Franklin County 38, Salem 6
Class 3A Sectional 23 Indpls. Chatard 63, Danville 21
Class 3A Sectional 24 Heritage Hills 28, Ev. Memorial 14
Class 2A Sectional 25 Bremen 27, Winamac 7
Class 2A Sectional 26 Northwestern 26, Tipton 23
Class 2A Sectional 27 Jimtown 31, Leo 14
Class 2A Sectional 28 Eastbrook 31, Southwood 19
Class 2A Sectional 29 Westfield 53, Speedway 22
Class 2A Sectional 30 Clarksville 39, Lawrenceburg 13
Class 2A Sectional 31 Western Boone 28, North Montgomery 21
Class 2A Sectional 32 Ev. Mater Dei 34, South Spencer 6
Class 1A Sectional 33 Whiting 42, River Forest 3
Class 1A Sectional 34 Pioneer 42, Carroll (Flora) 6
Class 1A Sectional 35 Adams Central 20, Fremont 6
Class 1A Sectional 36 Hagerstown 20, Frankton 7
Class 1A Sectional 37 Clinton Central 44, Tri-West Hendricks 34
Class 1A Sectional 38 Knightstown 14, Park Tudor 13
Class 1A Sectional 39 Rockville 7, Seeger 3
Class 1A Sectional 40 Linton-Stockton 35, Perry Central 12

Conference Champions


Conference Champion
Allen County Adams Central (5-1) & Leo (5-1)
Big Eight Vincennes Lincoln (6-0)
Central Indiana Tipton (7-0)
Central Suburban Lawrence Central (5-0)
Conference Indiana First year; no championship awarded
Duneland Hobart (7-0)
Eastern Indiana Franklin County (5-0)
Hoosier Twin Lakes (3-0)
Hoosier Heartland Delphi (5-0)
Hoosier Heritage Hamilton Southeastern (6-1), Mt. Vernon (Fortville) (6-1) & Pendleton Heights (6-1)
Hoosier Hills Jeffersonville (7-0)
I.P.S. Indianapolis Arlington (4-0)
Lake 10 Black Division Hammond (3-1), Highland (3-1) & Munster (3-1)
Lake 10 Blue Division Griffith (4-0)
Metropolitan First year; no championship awarded
Mid-Indiana Athletic Taylor (5-1)
Mid-Indiana Football Indian Creek (4-2), Milan (4-2), South Decatur (4-2) & Triton Central (4-2)
Mid-Southern Brownstown Central (5-0)
Mid-State Avon (5-0)
Midwest Pioneer (7-0)
North Central Marion (7-0)
NECC Big Five Angola (3-1), Garrett (3-1) & Lakeland (3-1)
NECC Little Five Fairfield (3-1) & Fremont (3-1)
Northeast Hoosier Homestead (7-0)
Northern Indiana Penn (6-0)
Northern Lakes Goshen (5-1) & Northwood (5-1)
Northern State Jimtown (7-0)
Northwest Hoosier Lowell (6-0)
Northwestern Gary Wirt (4-0)
Olympic Noblesville (5-0)
Patoka Lake Paoli (4-0)
Pocket Heritage Hills (7-0)
Rangeline Zionsville (5-0)
Sagamore Western Boone (5-0)
South Central Bloomington South (4-0)
Southern Indiana Evansville Harrison (7-0)
Summit Fort Wayne Snider (9-0)
Three Rivers Rochester (7-0)
Tri-Eastern Hagerstown (7-0)
Wabash River Fountain Central (7-1), Rockville (7-1) & Seeger (7-1)
West Central Tri-West (9-0)
White River Knightstown (5-0)

City Champions


City Champion
Evansville Harrison (6-0)

Back to Year-by-Year Summary

Yearly
Summary
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
1895
Contact Us | About Us | Privacy
Copyright © 1996 to 2017 Almanac Sports, LLC
AlmanacSports.com