H.S. Football Home Scores & Schedules Teams Standings Spirit Shop

1999 Indiana High School Football Season

Contents

IHSAA State Champions


Class Champion Winning Coach
Class 5A Ben Davis (15-0) Dick Dullaghan
Class 4A Indpls. Cathedral (13-2) Rick Streiff
Class 3A Roncalli (Indpls.) (15-0) Bruce Scifres
Class 2A Ft. Wayne Luers (13-2) Matt Lindsay
Class 1A Lafayette Central Catholic (14-0) Scott Muncy

Polls & Rankings


Class AP Media IFCA Coaches
Class 5A Ben Davis (9-0) Ben Davis (9-0)
Class 4A Seymour (9-0) Seymour (9-0)
Class 3A Roncalli (Indpls.) (9-0) Roncalli (Indpls.) (9-0)
Class 2A Danville (9-0) Danville (9-0)
Class 1A North White (9-0) North White (9-0)

Sectional Champions


Sectional Championship
Class 5A Sectional 1 Lake Central 56, East Chicago Central 13 
Class 5A Sectional 2 Penn 18, LaPorte 0
Class 5A Sectional 3 Ft. Wayne Northrop 37, Marion 0
Class 5A Sectional 4 Carmel 38, Anderson Highland 7
Class 5A Sectional 5 Indpls. Arlington 39, North Central (Indpls.) 28
Class 5A Sectional 6 Ben Davis 37, Pike 14
Class 5A Sectional 7 Bloomington South 34, Martinsville 6
Class 5A Sectional 8 Ev. Reitz 14, Castle 7
Class 4A Sectional 9 Lowell 17, Griffith 14
Class 4A Sectional 10 McCutcheon 40, Plymouth 29
Class 4A Sectional 11 Goshen 23, South Bend Clay 7
Class 4A Sectional 12 East Noble 30, Carroll (Ft. Wayne) 13
Class 4A Sectional 13 Muncie Southside 28, Muncie Central 20
Class 4A Sectional 14 Seymour 65, Shelbyville 19
Class 4A Sectional 15 Indpls. Cathedral 28, Brownsburg 13
Class 4A Sectional 16 Ev. North 32, Vincennes Lincoln 25
Class 3A Sectional 17 Mishawaka Marian 28, Andrean 7
Class 3A Sectional 18 Zionsville 39, North Montgomery 26
Class 3A Sectional 19 NorthWood 48, New Haven 3
Class 3A Sectional 20 Norwell 38, Maconaquah 7
Class 3A Sectional 21 Mt. Vernon (Fortville) 18, Elwood 15
Class 3A Sectional 22 Roncalli (Indpls.) 41, Beech Grove 8
Class 3A Sectional 23 Whiteland 44, Batesville 14
Class 3A Sectional 24 Mt. Vernon 6, Heritage Hills 3
Class 2A Sectional 25 North Judson 10, Glenn 7
Class 2A Sectional 26 Eastbrook 26, Northwestern 13
Class 2A Sectional 27 Jimtown 48, Central Noble 0
Class 2A Sectional 28 Ft. Wayne Luers 41, Woodlan 13
Class 2A Sectional 29 Western Boone 21, Indpls. Scecina 20
Class 2A Sectional 30 Danville 29, Monrovia 0
Class 2A Sectional 31 Lawrenceburg 30, Brownstown Central 21
Class 2A Sectional 32 Ev. Mater Dei 42, Southridge 21
Class 1A Sectional 33 Culver 28, LaVille 7
Class 1A Sectional 34 Lafayette Central Catholic 24, North White 14
Class 1A Sectional 35 Adams Central 18, Southern Wells 13
Class 1A Sectional 36 Hagerstown 13, Shenandoah 0
Class 1A Sectional 37 Indpls. Ritter 40, Clinton Central 35
Class 1A Sectional 38 Seeger 7, Attica 6
Class 1A Sectional 39 Clarksville 35, Milan 20
Class 1A Sectional 40 Perry Central 42, Linton-Stockton 20

Conference Champions


Conference Champion
Allen County Adams Central (6-0)
Big Eight Jasper (5-1) & Vincennes Lincoln (5-1)
Central Indiana Eastbrook (7-0)
Conference Indiana Bloomington South (7-0) & Decatur Central (7-0)
Duneland Portage (7-0)
Eastern Indiana Franklin County (5-0)
Hoosier Delphi (3-1) & West Lafayette (3-1)
Hoosier Heartland Lafayette Central Catholic (4-0)
Hoosier Heritage Mt. Vernon (Fortville) (6-1) & Yorktown (6-1)
Hoosier Hills Seymour (7-0)
I.P.S. Indianapolis Arlington (4-0)
LAC Black Division Highland (4-1) & Lowell (4-1)
LAC Blue Division Calumet (6-0)
Metropolitan Ben Davis (7-0)
Mid-Indiana Athletic Cass (5-1) & Northwestern (5-1)
Mid-Indiana Football Milan (5-1) & Park Tudor (5-1)
Mid-Southern Brownstown Central (5-0)
Mid-State Avon (5-0)
Midwest North White (7-0)
North Central Richmond (7-0)
NECC Big Five West Noble (4-0)
NECC Little Five Eastside (4-0)
Northeast Hoosier Homestead (7-0)
Northern Indiana Penn (6-0)
Northern Lakes Northwood (5-1) & Warsaw (5-1)
Northern State Jimtown (7-0)
Northwestern Gary Wirt (4-0)
Olympic Noblesville 35, Huntington North 20
East Division: Anderson Highland (3-1), Huntington North (3-1) & Muncie South (3-1)
West Division: Noblesville (4-0)
Patoka Lake Paoli (3-1) & Springs Valley (3-1)
Pocket Heritage Hills (7-0)
Rangeline Sheridan (4-1) & Zionsville (4-1)
Sagamore Danville (7-0)
Southern Indiana Evansville Harrison (6-1) & Evansville Mater Dei (6-1)
Summit Fort Wayne Snider (8-1)
Three Rivers Rochester (7-0)
Tri-Eastern Winchester (7-0)
Wabash River Attica (7-0)
West Central South Putnam (5-1) & Speedway (5-1)
Western Indiana Owen Valley (6-0)
White River Knightstown (4-0)

City Champions


City Champion
Evansville Harrison (5-1) & Mater Dei (5-1)

Back to Year-by-Year Summary

Yearly
Summary
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
1895
Contact Us | About Us | Privacy
Copyright © 1996 to 2017 Almanac Sports, LLC
AlmanacSports.com