H.S. Football Home Scores & Schedules Teams Standings Spirit Shop

2000 Indiana High School Football Season

Contents

IHSAA State Champions


Class Champion Winning Coach
Class 5A Penn (14-1) Chris Geesman
Class 4A East Noble (14-1) Tim Able
Class 3A Heritage Hills (15-0) Bob Clayton
Class 2A Ev. Mater Dei (15-0) Mike Goebel
Class 1A Adams Central (12-3) Rick Minnich

Polls & Rankings


Class AP Media IFCA Coaches
Class 5A Carmel (8-1) Carmel (8-1)
Class 4A Indpls. Cathedral (9-0) Indpls. Cathedral (9-0)
Class 3A Heritage Hills (9-0) Elwood (9-0)
Class 2A Ft. Wayne Luers (9-0) Ft. Wayne Luers (9-0)
Class 1A Attica (9-0) Attica (9-0)

Sectional Champions


Sectional Championship
Class 5A Sectional 1 Valparaiso 28, Lake Central 0
Class 5A Sectional 2 Penn 54, Mishawaka 14
Class 5A Sectional 3 Ft. Wayne Snider 24, Homestead 21
Class 5A Sectional 4 Noblesville 27, Carmel 12
Class 5A Sectional 5 Warren Central 28, North Central (Indpls.) 18
Class 5A Sectional 6 Ben Davis 24, Decatur Central 21
Class 5A Sectional 7 Center Grove 24, Bloomington South 14
Class 5A Sectional 8 Castle 38, Evansville Harrison 2
Class 4A Sectional 9 Hammond 30, Griffith 27
Class 4A Sectional 10 Plymouth 35, McCutcheon 21
Class 4A Sectional 11 Goshen 41, Concord 16
Class 4A Sectional 12 East Noble 35, Ft. Wayne Wayne 7
Class 4A Sectional 13 Delta 42, Jay County 6
Class 4A Sectional 14 East Central 35, Jennings County 0
Class 4A Sectional 15 Plainfield 34, Mooresville 7
Class 4A Sectional 16 Ev. North 49, Vincennes Lincoln 36
Class 3A Sectional 17 Culver Military 35, South Bend St Joseph’s 14
Class 3A Sectional 18 Zionsville 43, Benton Central 13
Class 3A Sectional 19 NorthWood 35, Lakeland 19
Class 3A Sectional 20 Rochester 41, Peru 18
Class 3A Sectional 21 Elwood 31, Mt. Vernon (Fortville) 9
Class 3A Sectional 22 Roncalli (Indpls.) 35, Beech Grove 8
Class 3A Sectional 23 Whiteland 35, Edgewood 12
Class 3A Sectional 24 Heritage Hills 47, Ev. Memorial 7
Class 2A Sectional 25 North Judson 10, Bremen 7
Class 2A Sectional 26 Winamac 20, Delphi 0
Class 2A Sectional 27 Jimtown 28, Central Noble 10
Class 2A Sectional 28 Ft. Wayne Luers 12, Harding (Ft. Wayne) 7
Class 2A Sectional 29 Indpls. Scecina 14, Western Boone 7
Class 2A Sectional 30 Danville 55, Monrovia 0
Class 2A Sectional 31 Brownstown Central 38, Providence 13
Class 2A Sectional 32 Ev. Mater Dei 40, Tell City 6
Class 1A Sectional 33 Culver 34, River Forest 20
Class 1A Sectional 34 North White 43, Pioneer 13
Class 1A Sectional 35 Adams Central 15, Southern Wells 14
Class 1A Sectional 36 Hagerstown 30, Eastern Hancock 0
Class 1A Sectional 37 Clinton Central 44, Frankton 17
Class 1A Sectional 38 Attica 40, South Putnam 6
Class 1A Sectional 39 Milan 38, West Washington 22 
Class 1A Sectional 40 Perry Central 14, Springs Valley 8

Conference Champions


Conference Champion
Allen County Southern Wells (6-0)
Big Eight Jasper (6-0)
Central Indiana Elwood (7-0)
Conference Indiana Bloomington South (6-1) & Decatur Central (6-1)
Duneland Chesterton (6-1)
Eastern Indiana East Central (5-0)
Hoosier Benton Central (3-1), Delphi (3-1) & Twin Lakes (3-1)
Hoosier Crossroads First year; no championship awarded
Hoosier Heartland Carroll (Flora) (3-1) Clinton Central (3-1) & Lafayette Central Catholic (3-1)
Hoosier Heritage Delta (7-0)
Hoosier Hills Seymour (7-0)
I.P.S. Indianapolis Broad Ripple (4-0)
LAC Black Division Griffith (4-1)
LAC Blue Division Hammond Gavit (5-1) & Hammond Morton (5-1)
Metropolitan Ben Davis (6-1), Carmel (6-1) & Center Grove (6-1)
Mid-Indiana Athletic Cass (6-1) & Hamilton Heights (6-1)
Mid-Indiana Football Park Tudor (6-0)
Mid-Southern Brownstown Central (5-0)
Mid-State Plainfield (5-0)
Midwest Winamac (7-0)
North Central Lafayette Jeff (6-1) & Richmond (6-1)
NECC Big Five West Noble (4-0)
NECC Little Five Central Noble (4-0)
Northeast Hoosier East Noble (6-1) & Homestead (6-1)
Northern Indiana Penn (5-0)
Northern Lakes Warsaw (6-0)
Northern State Jimtown (7-0)
Northwestern Gary Wirt (4-0)
Olympic Anderson Highland (4-0)
Patoka Lake Mitchell (3-1) & West Washington (3-1)
Pocket Heritage Hills (7-0)
Sagamore Danville (6-1) & Frankfort (6-1)
Southern Indiana Evansville Mater Dei (7-0)
Summit Fort Wayne Luers (9-0)
Three Rivers Oak Hill (6-1) & Rochester (6-1)
Tri-Eastern Hagerstown (7-0)
Wabash River Attica (7-0)
West Central Monrovia (5-1) & Speedway (5-1)
Western Indiana Owen Valley (6-0)
White River Eastern Hancock (4-0)

City Champions


City Champion
Evansville Mater Dei (6-0)

Back to Year-by-Year Summary

Yearly
Summary
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
1895
Contact Us | About Us | Privacy
Copyright © 1996 to 2017 Almanac Sports, LLC
AlmanacSports.com