H.S. Football Home Scores & Schedules Teams Standings Spirit Shop

2001 Indiana High School Football Season

Contents

IHSAA State Champions


Class Champion Winning Coach
Class 5A Ben Davis (15-0) [Brackets] Dick Dullaghan
Class 4A Jasper (13-1) [Brackets] Jerry Brewer
Class 3A Indpls. Chatard (11-4) [Brackets] Tom Dilley
Class 2A Ft. Wayne Luers (14-0) [Brackets] Matt Lindsay
Class 1A Southern Wells (14-1) [Brackets] Mark Lefebvre

Polls & Rankings


Class AP Media IFCA Coaches
Class 5A Ben Davis (9-0) Ben Davis (9-0)
Class 4A Seymour (9-0) Seymour (9-0)
Class 3A Heritage Hills (9-0) Heritage Hills (9-0)
Class 2A Ev. Mater Dei (9-0) Ev. Mater Dei (9-0)
Class 1A Perry Central (9-0) Perry Central (9-0)

Sectional Champions


Sectional Championship
Class 5A Sectional 1 Valparaiso 42, Chesterton 14
Class 5A Sectional 2 Penn 66, Elkhart Memorial 7
Class 5A Sectional 3 Ft. Wayne Snider 31, Homestead 0
Class 5A Sectional 4 Carmel 34, Noblesville 28, OT
Class 5A Sectional 5 Warren Central 44, Lawrence Central 0
Class 5A Sectional 6 Ben Davis 68, Decatur Central 14
Class 5A Sectional 7 Bloomington South 28, Center Grove 21
Class 5A Sectional 8 Ev. Reitz 16, Castle 14
Class 4A Sectional 9 Griffith 10, Lowell 7
Class 4A Sectional 10 Plymouth 35, Hobart 19
Class 4A Sectional 11 Carroll 20, Concord 13
Class 4A Sectional 12 Delta 28, Muncie Central 0
Class 4A Sectional 13 Indpls. Cathedral 17, Roncalli (Indpls.) 14, OT
Class 4A Sectional 14 Seymour 44, Whiteland 41
Class 4A Sectional 15 Zionsville 35, Mooresville 14
Class 4A Sectional 16 Jasper 21, Floyd Central 7
Class 3A Sectional 17 Andrean 42, Hammond Gavit 6
Class 3A Sectional 18 Frankford 13, Benton Central 10
Class 3A Sectional 19 NorthWood 38, Mishawaka Marian 0
Class 3A Sectional 20 New Haven 42, Ft. Wayne Concordia 14
Class 3A Sectional 21 Tipton 14, Hamilton Heights 10
Class 3A Sectional 22 Indpls. Chatard 27, Danville 0
Class 3A Sectional 23 Batesville 55, Brown County 14
Class 3A Sectional 24 Heritage Hills 48, Ev. Bosse 14
Class 2A Sectional 25 Glenn 20, Rensselaer 14
Class 2A Sectional 26 Eastbrook 27, Eastern 0
Class 2A Sectional 27 Jimtown 31, Central Noble 20
Class 2A Sectional 28 Ft. Wayne Luers 55, Woodlan 6
Class 2A Sectional 29 Western Boone 35, North Montgomery 8
Class 2A Sectional 30 Speedway 27, Indpls. Scecina 21
Class 2A Sectional 31 Brownstown Central 34, Salem 6
Class 2A Sectional 32 Ev. Mater Dei 45, Southridge 22
Class 1A Sectional 33 Culver 26, Whiting 24
Class 1A Sectional 34 Southern Wells 43, Fremont 10
Class 1A Sectional 35 Pioneer 16, South Newton 10
Class 1A Sectional 36 Shenandoah 16, Tri 14
Class 1A Sectional 37 Frankton 32, Clinton Prairie 14
Class 1A Sectional 38 South Putnam 28, Turkey Run 7
Class 1A Sectional 39 South Decatur 26, North Decatur 12
Class 1A Sectional 40 Perry Central 42, North Davies 0

Conference Champions


Conference Champion
Allen County Heritage (6-0)
Big Eight Jasper (5-0)
Central Indiana Eastbrook (7-0)
Conference Indiana Bloomington South (6-1), Martinsville (6-1) & Pike (6-1)
Duneland Valparaiso (7-0)
Eastern Indiana East Central (5-0)
Hoosier Benton Central (5-1), Rennselaer Central (5-1) & Tipton (5-1)
Hoosier Crossroads McCutcheon (7-0)
Hoosier Heartland Clinton Central (3-1), Clinton Prairie (3-1) & Lafayette Central Catholic (3-1)
Hoosier Heritage Delta (6-1) & Mt. Vernon (Fortville) (6-1)
Hoosier Hills Seymour (7-0)
I.P.S. Indianapolis Broad Ripple (4-0)
LAC Black Division Andrean (5-0)
LAC Blue Division Hammond Morton (6-0)
Metropolitan Ben Davis (7-0)
Mid-Indiana Athletic Hamilton Heights (7-0)
Mid-Indiana Football Indian Creek (6-0)
Mid-Southern Brownstown Central (5-0)
Mid-State Plainfield (5-0)
Midwest South Newton (7-0)
North Central Richmond (6-1)
NECC Big Five Angola (4-0)
NECC Little Five Central Noble (4-0)
Northeast Hoosier Homestead (7-0)
Northern Indiana Penn (7-0)
Northern Lakes Warsaw (7-0)
Northern State Jimtown (7-0)
Northwestern Gary Roosevelt (3-0) & Gary Wirt (3-0)
Olympic Huntington North (4-0)
Patoka Lake Perry Central (4-0)
Pocket Heritage Hills (7-0)
Sagamore Danville (7-0)
Southern Indiana Evansville Mater Dei (7-0)
Summit Fort Wayne Luers (9-0)
Three Rivers Rochester (7-0)
Tri-Eastern Hagerstown (7-0)
Wabash River Seeger (7-0)
West Central Speedway (6-0)
Western Indiana Owen Valley (6-0)
White River Shenandoah (4-0)

City Champions


City Champion
Evansville Mater Dei (6-0)

Back to Year-by-Year Summary

Yearly
Summary
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
1895
Contact Us | About Us | Privacy
Copyright © 1996 to 2017 Almanac Sports, LLC
AlmanacSports.com