H.S. Football Home Scores & Schedules Teams Standings Spirit Shop

2004 Indiana High School Football Season

Contents

IHSAA State Champions


Class Champion Winning Coach
Class 5A Warren Central (14-1) [Brackets] Kevin Wright
Class 4A Roncalli (Indpls.) (13-2) [Brackets] Bruce Scifres
Class 3A Andrean (13-2) [Brackets] Brett St. Germain
Class 2A Tri-West Hendricks (15-0) [Brackets] Mark Haste
Class 1A Seeger (15-0) [Brackets] Brian Moore

Polls & Rankings


Class AP Media IFCA Coaches
Class 5A Fort Wayne Snider (9-0) Fort Wayne Snider (9-0)
Class 4A East Noble (9-0) East Noble (9-0)
Class 3A Heritage Hills (9-0) Heritage Hills (9-0)
Class 2A Tri-West (9-0) Tri-West (9-0)
Class 1A Seeger (9-0) Seeger (9-0)

Sectional Champions


Sectional Championship
Class 5A Sectional 1 Merrillville 44, Portage 38, OT
Class 5A Sectional 2 Penn 34, South Bend Clay 13
Class 5A Sectional 3 Ft. Wayne Snider 49, Homestead 21
Class 5A Sectional 4 Carmel 22, Lafayette Jeff 19
Class 5A Sectional 5 Warren Central 46, Lawrence Central 14
Class 5A Sectional 6 Ben Davis 30, Perry Meridian 0
Class 5A Sectional 7 Columbus North 28, Terre Haute North 14
Class 5A Sectional 8 Castle 19, Ev. Harrison 7
Class 4A Sectional 9 Lowell 48, Highland 7
Class 4A Sectional 10 Wawasee 28, Plymouth 7
Class 4A Sectional 11 Logansport 21, Ft. Wayne South 14
Class 4A Sectional 12 Muncie Central 38, Pendleton Heights 22
Class 4A Sectional 13 Roncalli (Indpls.) 17, Indpls. Cathedral 16
Class 4A Sectional 14 Mooresville 37, Greenwood 14
Class 4A Sectional 15 Columbus East 49, Shelbyville 14
Class 4A Sectional 16 Boonville 11, Jasper 8
Class 3A Sectional 17 Andrean 36, Griffith 35
Class 3A Sectional 18 Hamilton Heights 22, Tipton 7
Class 3A Sectional 19 New Prairie 14, NorthWood 11
Class 3A Sectional 20 Norwell 20, Ft. Wayne Luers 17
Class 3A Sectional 21 New Palestine 37, Yorktown 20
Class 3A Sectional 22 Indpls. Chatard 55, Danville 7
Class 3A Sectional 23 Batesville 28, Corydon 7
Class 3A Sectional 24 Heritage Hills 24, Ev. Mater Dei 14
Class 2A Sectional 25 North Judson 16, Rensselaer 13, OT
Class 2A Sectional 26 Glenn 41, Eastside 27
Class 2A Sectional 27 Heritage 30, Cass 14
Class 2A Sectional 28 Eastbrook 35, Bluffton 10
Class 2A Sectional 29 Tri-West 47, South Vermillion 13
Class 2A Sectional 30 Speedway 24, Western Boone 7
Class 2A Sectional 31 Brownstown Central 27, Providence 24
Class 2A Sectional 32 Southridge 55, North Posey 34
Class 1A Sectional 33 West Central 14, Whiting 13
Class 1A Sectional 34 Adams Central 13, Southern Wells 6
Class 1A Sectional 35 Seeger 50, Lafayette Central Catholic 28
Class 1A Sectional 36 Sheridan 47, Carroll (Flora) 26
Class 1A Sectional 37 Shenandoah 38, Cambridge City 0
Class 1A Sectional 38 Indpls. Ritter 38, Park Tudor 0
Class 1A Sectional 39 Fountain Central 17, Rockville 12
Class 1A Sectional 40 Linton-Stockton 29, West Washington 22

Conference Champions


Conference Champion
Allen County Heritage (6-0)
Big Eight Jasper (6-0)
Central Indiana Eastbrook (7-0)
Conference Indiana Columbus North (7-0) & Lawrence Central (7-0)
Duneland Merrillville (6-1)
Eastern Indiana East Central (5-0)
Hoosier Rensselaer Central (6-0)
Hoosier Crossroads Avon (6-1) & Zionsville (6-1)
Hoosier Heartland Lafayette Central Catholic (4-0)
Hoosier Heritage Delta (7-0)
Hoosier Hills Columbus East (7-0)
I.P.S. Indianapolis Northwest (6-0)
LAC Black Division Hobart (7-0)
LAC Blue Division Whiting (7-0)
Metropolitan Warren Central (6-1)
Mid-Indiana Athletic Hamilton Heights (7-0)
Mid-Indiana Football Indian Creek (6-0)
Mid-Southern Brownstown Central (5-0)
Mid-State Mooresville (5-0)
Midwest Pioneer (7-0)
North Central Muncie Central (7-0)
NECC Big Five Garrett (4-0)
NECC Little Five Eastside (4-0)
Northeast Hoosier East Noble (7-0)
Northern Indiana Penn (6-0)
Northern Lakes Concord (6-1), North White (6-1) & Wawasee (6-1)
Northern State New Prairie (7-0)
Northwestern Gary Roosevelt (3-0)
Olympic Anderson Highland (3-0)
Patoka Lake Perry Central (4-0)
Pocket Heritage Hills (7-0)
Sagamore Tri-West (7-0)
Southern Indiana Evansville Mater Dei (5-2), Evansville Memorial (5-2) & Evansville Reitz (5-2)
Southwest Seven First year; no championship awarded
Summit Fort Wayne Snider (9-0)
Three Rivers Tippecanoe Valley (7-0)
Tri-Eastern Winchester (7-0)
Wabash River Wabash (7-0)
West Central Speedway (5-1)
Western Indiana Northview (6-0)
White River Shenandoah (4-0)

City Champions


City Champion
Evansville Memorial (5-1)
Indianapolis Chatard (5-0)

Back to Year-by-Year Summary

Yearly
Summary
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
1895
Contact Us | About Us | Privacy
Copyright © 1996 to 2017 Almanac Sports, LLC
AlmanacSports.com